Kilka informacji o impotencji

impotencja

Impotencja znana również jako zaburzenia erekcji lub czasami po prostu jako brak wzwodu jest powszechnym problemem u mężczyzn, charakteryzuje się przez stałą niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku seksualnego. Co smutne, mniej niż 20% mężczyzn dotkniętych zaburzeniami erekcji szuka pomocy, ale badania sugerują że jest ponad 200 milionów osób cierpiących na impotencję w świecie zachodnim.

Rodzaje impotencji

Przemijająca impotencja: sporadyczne problemy z erekcją mają miejsce bardzo często – ponad 50% mężczyzn doświadcza braku osiągnięcia pełnej funkcji seksualnej co najmniej raz w życiu. Nie uważa się to za zaburzenia, w szczególności wraz z wiekiem.

  • Pierwotne impotencja: Pacjent z tą chorobą nigdy nie osiągnie wystarczającego wzwodu.
  • Wtórna impotencja: Jeżeli osoba mogła postarać się o ukończenie stosunku w przeszłości, ale teraz ma problemy.

Przyczyny impotencji

Statystyki wskazują na problem organiczny u od 20% do 50% mężczyzn z zaburzeniami erekcji.

Często oba czynniki organiczne i psychologiczne współistnieją co jest bardzo trudne do łatwo punktowego wyróżnienia jednego czynnika jako przyczyny. Kolejną komplikacją jest to, że wiele leków może mieć wpływ na zdolność do osiągnięcia erekcji.

Organiczne przyczyny impotencji u mężczyzn to: cukrzyca, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i rak prostaty. Czynniki zewnętrzne, takie jak alkohol, sterydy lub leki, takie jak beta-blokery mogą być w to zamieszane. Impotencja może być również spowodowane przez zakrzepy krwi, które zapobiegają przepływowi wystarczającej ilości krwi do penisa co powoduje erekcję lub ogólnie zły stan zdrowia fizycznego, nie bez znaczenia jest też kwestia złych nawyków żywieniowych i otyłości.

Impotencja, jest również wywoływana przez czynniki psychologiczne, te bardziej prawdopodobnie mogą pojawić się nagle. Przyczyny psychologiczne obejmują; trudne relacje, poczucie winy, strach, poprzednie odrzucenia, religia, depresja, stres i niepokój.

Objawy różnych rodzajów impotencji:

  • Zaburzenia erekcji wtórne
  • Impotencja częściowa: gdzie człowiek nie jest w stanie osiągnąć pełnej erekcji
  • Impotencja przerywana: gdzie ma problem z tą samą partnerką.
  • Impotencja selektywna: gdzie montaż można osiągnąć erekcję tylko z pewnymi partnerkami.

W zaburzeniach spowodowanych przez psychogenne problemy erekcję można osiągnąć również poprzez masturbację. W takich przypadkach często pojawiają się oznaki pocenia i kołatanie serca.

Potrzebna jest pełna historia erotyczna aby pomóc odróżnić zakres przyczyn organicznych i psychogennych pomiędzy pierwotnym i wtórnym stanem impotencji.

Pytania do ustalenia:

1. Kiedy ten stan się zaczął, czy było to nagłe czy stopniowe.

2. Czy można osiągnąć stan erekcji poprzez masturbację.

3. Czy przyjmuje się inne leki

4. Jaka była pierwsza sytuacja życiowa, gdy problem się pojawił.

6. Czy są jakieś osobiste problemy w domu.

Leczenie impotencji

Impotencja może mieć niszczący wpływ na psychikę ludzi, gdyż większość ludzi kojarzy kwestię sprawności seksualnej z poczuciem własnej wartości. Często mężczyźni stają się niepewni i sfrustrowani, a jeżeli nie są w stanie komunikować się otwarcie, zaczną unikać sytuacji intymnych ze swoimi partnerkami.