Plemnik to męska komórka rozrodcza, która wydostaje się z ciała mężczyzny przy wytrysku.

plemnik

Produkowane w jądrach, w większości tylko po to, by umrzeć. Z 40 milionów plemników, uchodzących z ciała za każdym razem, maksymalnie tylko jeden ma szansę na długie i dostatnie życie. Seks w dni niepłodne albo stosowanie antykoncepcji sprawia, że liczba ta spada do zera.

Produkcja

Zdrowy mężczyzna za każdym wytryskiem wydala z organizmu około 40 milionów plemników. Ilość ta zmniejsza się w przypadku wielokrotnych wytrysków w krótkim czasie. Jądra nie nadążają z produkcją komórek, stąd po kilku ejakulacjach, w spermie nie ma już żadnych plemników. Im starsi mężczyźni, tym produkcja również jest zmniejszona. Po około 60. roku życia zdarzają się już wytryski pozbawione nasienia. Z tych wszystkich milionów, tylko połowa podejmuje wyścig do żeńskiej komórki jajowej. Dociera do niej tylko niewielki procent. Niska żywotność tych małych komórek jest częstą przyczyną, dla której pary bezskutecznie starają się o dziecko. Jakość nasienia można poprawić chociażby odpowiednią dietą albo życiem w mniejszym stresie.

Droga do jajeczka

Jeśli ejakulacja zdarzy się w pochwie kobiety, plemniki ruszają w wyścig do jajeczka. Do przeżycia potrzebują specjalnych warunków, które panują właśnie w organizmie pań. Idealne warunki to ciemność, duża wilgotność i temperatura w okolicach 37 st. Celsjusza. Co ciekawe, w drogach rodnych kobiety, komórki te mogą żyć od trzech do pięciu dni, natomiast poza jej organizmem już tylko 18 godzin i to przy bardzo sprzyjających warunkach. Oto główny powód, dla którego chcąc uniknąć ciąży, nie powinno się podejmować stosunków już na kilka dni przed owulacją. Plemniki potrafią się przyczaić i uderzyć w cel z zaskoczenia. Z pełnej liczby 40 milionów plemników, do komórki jajowej ma szansę dotrzeć tylko 3 miliony. Zapłodnić ją – tylko jeden. W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że zapłodnienia dokonują dwie komórki męskie. Mówimy wtedy o triploidii, ale płody powstałe w taki sposób mają naturalną tendencję do poronień. Maksymalny czas życia noworodka posiadającego taką cechę wyniósł 5 miesięcy. Po zapłodnieniu kobiecej komórki przez jeden plemnik, ta osiada w ścianie macicy jako zarodek. Reszta męskich komórek po pewnym czasie obumiera. Wyjątek stanowi pojawienie się drugiego kobiecego jajeczka w wyniku czystego przypadku i wypuszczenia dwóch komórek przez jajniki. Mówimy wtedy o ciąży bliźniaczej dwujajowej.

Zdrowie plemnika

Im zdrowsze i bardziej żywotne będą plemniki, tym większa szansa na zapłodnienie kobiecej komórki jajowej. Bardzo duży wpływ ma odpowiednia dieta oraz sposób życia mężczyzny, a także niektóre leki. Bardzo szkodliwe dla nasienia są środki leczenia nowotworów, stąd bardzo często panowie chorujący na raka są bezpłodni. Zażywanie środków na potencję, takich jak Kamagra, nie ma natomiast na nie najmniejszego wpływu. Panowie cierpiący na zaburzenia erekcji, jeśli mają problem z zapłodnieniem partnerki, winy muszą szukać gdzie indziej. Pomocne źródło http://www.aptekakamagra.pl/viagra.html