Spadek sprawności seksualnej u mężczyzn to jeden z pierwszych objawów cukrzycy typu 2. Niestety, pacjenci rzadko decydują się powiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Tymczasem nieleczona cukrzyca może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. przewlekłej niewydolności nerek.

Cukrzyca to podstępna choroba, z którą wielu z nas żyje latami, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Nieprawidłowości wychodzą na jaw podczas rutynowych badań. Problem polega na tym, że mnóstwo z nas nie zgłasza się na nie regularnie. Do lekarza udajemy się dopiero wtedy, gdy dopadają nas kłopoty ze zdrowiem.

Wpływ cukrzycy na sprawność seksualną

Zaburzenia erekcji są jednym z pierwszych objawów rozwijającej się cukrzycy. U panów zmagających się z tą chorobą ryzyko problemów ze wzwodem wrasta aż trzykrotnie! Dzieje się tak, ponieważ cukrzyca wyniszcza jednocześnie układ krwionośny i układ nerwowy. A to właśnie te dwa układy naszego organizmu są odpowiedzialne za sprawność seksualną mężczyzn.

Problemy z potencją nazywane bywają „cichym powikłaniem cukrzycy”. Cichym, ponieważ panowie nie chcą mówić o nich lekarzowi. To błąd! Specjaliści nie są ani zaskoczeni takim efektem, ani bezradni w walce z nim. Medyna dysponuje skutecznymi lekami na potencję, takimi jak Kamagra czy Levitra. Zawierają one substancje czynne (sildenafil w przypadku Kamagry i wardenafil w przypadku Levitry), które odblokowują zaburzone przez chorobę mechanizmy.

Jak objawiają się problemy ze wzwodem

Zaburzenia erekcji mogą mieć bardzo różną przyczynę. Nie zawsze oznaczają cukrzycę. Najczęściej jednak wywołują je choroby układu naczyniowego, m.in. nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca, a także czynniki psychogenne – stres, zmęczenie czy depresja. Negatywny wpływ na sprawność seksualną ma też niezdrowy styl życia – dieta uboga w składniki odżywcze, brak ruchu, palenie papierosów i inne używki, otyłość.

W przypadku zaburzeń o podłożu organicznym, czyli m.in. cukrzycy, najczęściej mamy do czynienia ze wzwodem niepełnym. Czym bardziej wyniszczony organizm, tym większa trudność w osiągnięciu pełnej, satysfakcjonującej erekcji. Problemy takie jak zanikający wzwód, przedwczesny wytrysk czy trudność z doprowadzeniem do ejakulacji najczęściej mają podłoże psychogenne. Nie jest to jednak bezwzględna reguła. Aby rozpoznać przyczynę spadku sprawności seksualnej, trzeba udać się do lekarza i wykonać badania.

Inne objawy cukrzycy

Oczywiście zaburzenia erekcji nie są jedynym objawem cukrzycy. W rzeczywistości jest ich bardzo wiele. Nawet jeśli zaobserwowaliśmy u siebie tylko jeden z nich, warto powiedzieć o tym fakcie lekarzowi i wykonać badania.

Objawy cukrzycy typu 2:

  • Zaburzenia erekcji
  • Zwiększone pragnienie
  • Częste oddawanie moczu
  • Zmęczenie, osłabienie, senność
  • Chęć jedzenia słodyczy
  • Senność po posiłku
  • Trudność ze schudnięciem
  • Suchość skóry i błon śluzowych
  • Częste infekcje dróg moczowych

Cukrzyca to groźna choroba, która podstępnie wyniszcza organizm. Nieleczona, może doprowadzić m.in. do przewlekłej niewydolności nerek – schorzenia, które jest nieodwracalne i musi być leczone dializami. Warto więc zadbać o siebie, regularnie się badać i mówić lekarzowi o wszelkich niepokojących objawach.